رمضان ماه مهمانی خدا
قرآن کتاب آسمانی
ذکر ایام هفته
شنبـه » یا رب العالمین
يـك شنبـه » يا ذالجلال و اکرام
دوشنبـه » یا قاضی الحاجات
سه شنبـه » یا ارحم الراحمین
چهارشنبه » یا حی یا قیوم
پنج شنبـه » لا اله الا الله ملک الحق المبین
جمعـه » صلوات بر محمد و ال محمد

اوقات شرعی

روزشمارغدیر

روزشمار غدیر

مفاهیم

نکاتی درموردسوره مبارکه حمد

User Rating
( 0 Votes ) 

آهنگ سوره حمد

این سوره اساسا با سوره هاى دیگر قرآن از نظر لحن و آهنگ فرق روشنى دارد به خاطر اینکه سوره هاى دیگر همه بعنوان سخن خدا است ، اما این سوره از زبان بندگان است ، و به تعبیر دیگر در این سوره خداوند طرز مناجات و سخن گفتن با او را به بندگانش آموخته است . آغاز این سوره با حمد و ستایش پروردگار شروع مى شود .و با ابراز ایمان به مبدأ و معاد (خداشناسى و ایمان به رستاخیز) ادامه مى یابد، و با تقاضاها و نیازهاى بندگان پایان مى گیرد. انسان آگاه و بیدار دل ، هنگامى که این سوره را مى خواند، احساس مى کند که بر بال و پر فرشتگان قرار گرفته و به آسمان صعود مى کند و در عالم روحانیت و معنویت لحظه به لحظه به خدا نزدیکتر مى شود . این نکته بسیار جالب است که اسلام بر خلاف بسیارى از مذاهب ساختگى یا تحریف شده که میان "خدا" و "خلق" واسطه ها قائل مى شوند به مردم دستور مى دهد که بدون هیچ واسطه با خدایشان ارتباط برقرار کنند! این سوره تبلورى است از همین ارتباط نزدیک و بى واسطه خدا با انسان ، و مخلوق با خالق ، در اینجا تنها او را مى بیند، با او سخن مى گوید، پیام او را با گوش جان مى شنود، حتى هیچ پیامبر مرسل و فرشته مقربى در این میان واسطه نیست و عجب اینکه این پیوند و ارتباط مستقیم خلق با خالق آغازگر قرآن مجید است . تلاوت سوره حمد به انسان ، روح و ایمان مى بخشد، او را به خدا نزدیک مى کند، صفاى دل و روحانیت مى آفریند، اراده انسان را نیرومند و تلاش او را در راه خدا و خلق افزون مى سازد، و میان او و گناه و انحراف فاصله مى افکند

ادامه مطلب...

حضرت مهدی"عجل الله تعالی فرجه الشّریف"درقرآن واحادیث

User Rating
( 0 Votes ) 

بیش از یکصد آیه از قرآن کریم به مصلح کل حضرت بقیة الله ارواحنا فداه تفسیر و تأویل شده است، که علامه بزرگوار، ملا محمد باقر مجلسی در دائرة المعارف بزرگ شیعه « بحارالانوار » 70 آیه را به استناد احادیث وارده از اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام در پیرامون ظهور یکتا بازمانده از حجت های حضرت حدیث نقل کرده است.1 و برخی از بزرگان کتابهائی را در این رابطه به رشته تحریر در آورده اند که از آن جمله است:

1 المحجة فیما نزل فی القائم الحجة (علیه السلام )

شامل 120 آیه از آیات تفسیر شده به ظهور حضرت مهدی ارواحنا فداه به استناد احادیث وارده از معصومین علهیم السلام.2

2 –المهدی فی القرآن

شامل 110 آیه از آیات تأویل شده به ظهور حضرت مهدی علیه السلام به استناد احادیث وارده از طریق شیعه و سنی. 3...

ادامه مطلب...

نکته هایی از سوره ی کوثر

User Rating
( 0 Votes ) 

روی سخن در تمام این سوره به پیامبر اکرم است ویکی از اهداف مهم این سوره و دو سوره ی دیگر (ضحی و الم نشرح) تسلی خاطر پیامبر در برابر انبوه حوادث دردناک و زخم زبانهای مکرر دشمنان است.

نکته /1

منظور از کوثر کیست؟در روایتی آمده است که وقتی این سوره نازل شد پیامبر اکرم بر فراز منبر رفت و این سوره را تلاوت فرمود اصحاب عرض کردند این چیست که خداوند به تو عطا فرموده ؟گفت :نهری است در بهشت سفید تر از شیر و صافتر از قدح(بلور)در دو طرف آن قبه هائی از دُر و یاقوت .....(مجمع البیان ج10ص 549)

ادامه مطلب...

نماز برای نماز...

User Rating
( 0 Votes ) 

که قرآن می فرماید : ان الصلاه تنهی عن الفحشا و المنکر ... و اگر نماز کسی نتوانست او را از زشتی و بدی دور کند نتیجه ی آن نماز گزار با بی نماز یکی است چون نمازش تاثیری روی او و اعمال او نداشته است ، مثل ماشینی که تو را به جایی نبرد با نداشتن آن یکی است .

خداوند در قرآن می فرماید : اقیمو الصلاه و آتوالزکاه و امره بالمعروف و نهیته عن المنکر ...

نمازی که در آن امر خدا اجرا نشود چه فایده ای دارد جز اینکه خودمان را گول بزنیم !

وقتی نماز بخوانیم و حج برویم ولی خمس و زکات ندهیم ، امر به معروف و نهی ار منکر نکنیم ، تولی و تبری نداشته باشیم و ... بله این نماز فقط برای نماز است !

نماز بی ولایت بی نمازیست        نماز نیست بلکه حقه بازیست